Komerční banka

Účet u Komerční banky jsem si založila asi před rokem a čtvrt, protože měli akci – vedení účtu na rok zdarma – a že ho tedy vyzkouším.
Měsíc na to měli akci i na podnikatelský účet (také vedení účtu na rok zdarma), tak jsem si založila i ten. Na založení podnikatelského účtu je potřeba mít s sebou živnostenský list.


Osobní účet

Osobní účet se jmenuje MůjÚčet, je s konceptem MojeOdměny. Pro založení vám musí být minimálně 18 let.

MojeOdměny je systém, kde podle počtu splněných podmínek můžete poplatek za vedení účtu snížit až o 100%.

 • 1 podmínka = 25%
 • 2 podmínky = 50%
 • 3 podmínky = 75%
 • 4 podmínky = 100%

Tyto podmínky jsou:

 • Došlá platba na účet měsíčně např. výplata, mateřská/rodičovský příspěvek, důchod apod. (Dříve to bylo tak, že tato platba musela být alespoň ve výši 15 000 Kč pro běžné občany a 7 500 Kč pro seniory. Nyní to již je libovolná částka.)
 • Úvěr či hypotéka od KB, MPSS
 • Objem prostředků uložených u KB a/nebo u společností Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. a/nebo Komerční pojišťovna, a.s. a/nebo KB Penzijní společnost, a.s. a/nebo Investiční kapitálová společnost KB, a.s. ≥ 250 000 Kč
 • Pravidelná měsíční úložka v rámci produktů společností Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. a/nebo Komerční pojišťovna, a.s. a/nebo KB Penzijní společnost, a.s. a/nebo Investiční kapitálová Společnost KB, a.s. ≥ 2 000 Kč

V internetovém bankovnictví vám poplatek za vedení účtu odečtou celý a další měsíc vám poplatek vrátí – celý, nebo jeho část (podle splněných podmínek).


Další bonus v rámci konceptu MojeOdměny je:

 • 1 platba debetní či kreditní kartou u obchodníka = vrácení poplatku za 1 výběr z bankomatu KB debetní kartou

V praxi to funguje tak, že pokud si potřebujete vybrat peníze z bankomatu a nechcete za výběr platit, pohlídejte si, abyste v daný měsíc zaplatili alespoň 1x kartou v obchodě. Kolikrát vyberete z bankomatu, tolikrát zaplaťte kartou u obchodníka – tak budete mít všechny výběry z bankomatu zdarma.
V internetovém bankovnictví se vám poplatek za výběr z bankomatu odečte, ale vrátí vám ho přístí měsíc, pokud jste splnili podmínky za ten daný měsíc (čili zaplatili jste kartou).

Koncept MojeOdměny už má banka docela dlouho, a původně to pro mě bylo lákadlo, proč vyměnit Českou spořitelnu za Komerční banku.
Jenže když jsem se tak zamyslela:

 • komu z nás chodí na účet aspoň 15 000 měsíčně? (naštěstí dnes už tato podmínka neplatí, stačí, aby na účet přišla jakákoliv částka)
 • kdo z nás má úvěr nebo hypotéku a jen kvůli konceptu MojeOdměny by si ho/ji převáděl ke KB?
 • kdo má naspořeno 250 000 Kč a hodlá všechny tyto peníze držet zrovna u KB jen kvůli bonusu ze systému MojeOdměny?
 • kdo má na to si spořit 2 000 Kč měsíčně (na stavební spoření, penzijní připojištění atd.)?

Pro obyčejné lidi s průměrným platem to asi moc nebude.
Zase platí, že čím je kdo bohatší, tím větší má výhody nebo má dokonce i služby zadarmo :( Přitom by takové výhody spíše potřebovali průměrní a chudší lidé.
Ale je dobré, že ta možnost tam alespoň je. Někteří ji budou moci i využít.

Vedení účtu je nyní 68 Kč, ale většina lidí bude mít nějakou tu příchozí platbu, takže si vedení účtu snížíte na cca 52Kč. Kdo splní více podmínek, může si poplatek snížit ještě více.

V rámci účtu MůjÚčet máte zdarma:

 • embosovanou kartu s cestovním pojištěním (pro mnohé je jen tohle důvod, proč mít účet u KB, protože pokud hodně cestují a měli by si pokaždé sjednávat cestovní pojištění, vyšlo by je to dráž, než je poplatek za vedení účtu, navíc takhle se o to nemusí starat, cestovní pojištění mají automaticky)
 • elektonický výpis z účtu měsíčně
 • internetové bankovnictví MojeBanka
 • telefonní bankovnictví Expresní linka KB (to, že máte tuto službu aktivní, je zdarma, ale to, když ji využijete, už zdarma není)
 • mobilní bankovnictví Mobilní banka 2
 • všechny příchozí platby v Kč
 • založení trvalých příkazů a povolení inkasa do 3 měsíců od otevření nového účtu v Kč (přes internetové bankovnictví MojeBanka je zdarma vždy) (Zdarma je tedy i založení/změna/zrušení trvalých příkazů, a inkasa přes internetové bankovnictví)

Za odchozí platby se normálně platí (jeden poplatek 6Kč za jednu odchozí platbu).
K účtu si lze zřídit kontokorent (platí se za něj).

PROGRAM RODINA
Je určen pro manžele (příp. registrované partnery).
Program je o tom, že podmínky pro MojeOdměny plní oba manželé společně. Stačí tedy, aby jeden splnil podmínku např. té příchozí platby na účet u KB a druhý třeba podmínku mít úvěr/hypotéku u KB a hned máte oba dva 50% slevu na vedení účtu. Kdybyste nebyli manželé, byli byste posuzováni zvlášť a každý by měl jen 25% slevu.

PROGRAM SENIOR
Zde vám musí být alespoň 60 let. Pro plnění podmínek MojeOdměny jsou o 50% mírnější podmínky:

 • uložené prostředky tedy alespoň 125 000 Kč
 • pravidelné uložky ve výši alespoň 1000 Kč


Líbí se mi, že má banka tolik programů výhod.
Jen bych řekla, že je škoda, že PROGRAM RODINA je jen pro manžele. V dnešní době se žije spíše na psí knížku. Proto by banka měla uznávat i takovéto formy soužití, nejen manželství.
Je ale pravda, že by se to těžko dokazovalo, jestli s někým opravdu žijete. Možná na základě trvalého bydliště. Možná by úřady (protože by se to kolikrát hodilo i pro další věci) mohly zavést něco jako doklad o oficiálním soužití dvou lidí společně (to by bylo zavedeno v databázi a jeden člověk by tedy mohl mít tento doklad pouze jeden s jednou osobou – nevidím totiž důvod, proč si kvůli ověření, s kým žiju, hned někoho brát). A nebo by to zavedla banka – stačilo by nahlásit, s kým žiju. Toť můj návrh na vylepšení programu výhod :)


Podnikatelský účet

Podnikatelský účet je určen pro fyzické osoby podnikatele a nebo firmy.
Co se týče podnikatelského účtu (např. Profi účet), zde je pro vás připraven PROFI PROGRAM.
Pokud máte MůjÚčet i Profi účet, budete mít vedení osobního účtu MůjÚčet zdarma na 1 rok.
Po prvním roce je potřeba splnit alespoň jednu podmínku z konceptu MojeOdměny, abyste měli vedené osobního účtu zdarma (třeba došlou platbu v jakékoli výši měsíčně).
Je to určitě výhoda, ale osobně bych uvítala, aby to bylo spíše naopak – mít vedení podnikatelského účtu zdarma.

Vedení podnikatelského účtu je nyní 169 Kč, což mi přijde sakra hodně vzhledem k tomu, že účet využívám jen na oddělení plateb, co se týkají podnikání (jako je sociální a zdravotní pojištění) a na něco málo dalších plateb. Přitom rozdíl mezi osobním a podnikatelským účtem není žádný* (kromě toho, že na podnikatelském účtu neplatíte daň z úroků). Podnikatelský účet mi proto přijde jen jako zbytečné tahání peněz z kapes lidí.
Je sice hezké, že k němu máte osobní účet zdarma, ale musíte pak platit daleko víc peněz za vedení účtu – vlastně cca 2,5x tolik! Takže jako za dva a půl účtu.
Pro mě by podnikatelský účet měl smysl, pokud by to udělali, jak už sem řekla, naopak – vedení podnikatelského účtu zdarma, pokud již máte osobní účet. Pokud mám podnikatelský účet (u stejné banky jako osobní účet) jen pro oddělení plateb, je to pro mě jako jeden rozdělený účet, kde mi určité platby jdou z jedné hromady a jiné z jiné hromady. Z toho důvodu nechápu, proč kromě osobního účtu platit ještě za podnikatelský účet, a hlavně nechápu, proč za něj platit několikrát tolik, když je to (skoro) úplně stejná služba jako osobní účet. Poplatek za vedení účtu by proto měl být stejný jako u osobního účtu a PROFI PROGRAM by měl zůstat zachován.
Tohle, myslím, je fér řešení, které by přitáhlo daleko víc podnikatelů. Banka by se nad tím měla zamyslet.

*Update: nově v rámci podnikatelského účtu nejsou zdarma všechny příchozí platby, ale zdarma je 10 příchozích nebo odchozích plateb.
Pro mě osobně to je lepší než všechny příchozí platby zdarma, protože víc jak 10 obou druhů plateb dohromady stejně nemám, ale pořád si stojím za tím, že vedení účtu by mělo být levnější (stejné jako u osobního účtu) – ušetření za 10 plateb je podle mě méně výhodné jak ušetření za všechny příchozí platby (pokud jich máte hodně), tak stále nechápu vyšší poplatek za vedení podnikatelského účtu.


Internetové bankovnictví

Co se internetového bankovnictví týče, moc se mi nelíbí. Není tolik přehledné jako u jiných bank. Ale stačí.
Není to tak dávno, co se měnil jeho vzhled, je to lepší, ale k přehlednosti to zase moc nepomohlo.

Výhodou je, že všechny účty (i penzijní připojištění, stavební spoření atd.) vidíte pod jedním přihlášením.
Když se přihlásíte, hned máte na obrazovce zůstatky na všech účtech, což se mi opravdu líbí, člověk to nemusí nikde složitě dohledávat.
Klepnete na nějaký účet a hned vidíte transakce za poslední měsíc a formulář na zadání příkazu k úhradě. To je opravdu šikovné, jen bych ocenila historii plateb za delší časové období. Ještě lepší by bylo, kdyby si uživatel sám mohl nastavit, jak to chce mít (jako je to např. ve Fio bance).
Zpět na přehled účtů se dostanete klepnutím na tlačítko Domů (ikonka domečku).

Donedávna jsem měla problém, že k osobnímu účtu mi zadali jako jméno moje jméno bez titulu a k podnikatelskému účtu jméno s titulem, takže jsem sice měla oba účty pod jedním přihlášením, ale musela sem mezi nimi přepínat vpravo nahoře (tam se přepínají účty s jiným názvem) a bylo to dost otravné. Naštěstí s novým bankovnictvím toto opravili (nyní lze zobrazit účty všech majitelů najednou).

U přihlašování mi chybí volba klávesnice na obrazovce, jako to mají jiné banky (ČS i Fio).

Problém je od 15.1.2013 se přihlásit přes prohlížeč Mozilla Firefox a Google Chrome.
Stáhnu si novou Javu i Průvodce nastavením počítače, nainstaluji, jak mi stránky radí, ale nic nepomůže. Takže do banky musím přes prohlížeč Internet Explorer, což mě docela štve.

Bankovnictví vás automaticky odhlásí po nějaké době nečinnosti – nevýhoda je, že vás nevaruje předem (narozdíl od České spořitelny) – pokud jste na určitou chvíli „odběhli“ do jiného okna nebo záložky, musíte se pak znovu přihlašovat.


Telefonáty

Banka mě dost často „otravuje“ telefonáty, zda jsem spokojená, zda nemám nějaké problémy při využívání účtu, karty atd. a s dotazníky.
Je to sice hezké, že se zajímají a chtějí poradit, ale co se mě osobně týče, tak si sama umím do banky zavolat, když mám nějaký problém, a nepotřebuji, aby se mě někdo každý měsíc zbytečně vyptával.
Stalo se mi, že mi volali i dva dny za sebou, jednou kvůli kartě a podruhé kvůli účtu, zda je vše v pořádku.
Volají kvůli tomu samému na můj vkus až moc často. Jednou za rok by stačilo.
Vždy jim příjemně odpovím, protože vím, že chtějí pomoct a že jim to banka nařizuje. Sama jsem byla v obdobné pozici, kdy jsem takhle musela volat, a lidi byli dost často hodně nepříjemní. Zamyslete se nejdřív, jak by asi bylo vám, kdybyste dělali tuhle práci a lidi by vás posílali kamsi …
Naproti tomu u většiny jiných bank je to zase totální nezájem, což také není dobře.


Bankomaty a pobočky

Bankomaty a pobočky banky jsou v každém městě, dostupnost tedy nemusíte vůbec řešit. Je to jedna z největších a nejvíce rozšířených bank u nás.


Závěr

Banka je spolehlivá, neměla jsem nikdy žádný větší problém, několikrát mi dokonce nadstandardně vyšli vstříc, což jsem opravdu hodně ocenila. Proto banku mohu jen doporučit.
Co se poplatků týče, je to něco mezi Českou spořitelnou a „bankami zadarmo“ (jako je Fio banka nebo mBank). Zkrátka varianta, pokud nechcete platit tolik, ale chce mít stále jednu z největších, nejdostupnějších a u nás dlouhodobě ověřených bank.


  2 Responses to “Komerční banka – Osobní a podnikatelský účet – recenze”

 1. LIDI POZOR NA KOMEREČNÍ BANKU !!!!!!!!! UŽ SKORO MĚSÍC MI POSÍLAJÍ URČITÉ PENÍZE A JEN OD NICH SAMÉ VÝMLUVY A PENÍZE NIKDE….DNES JSEM TO POSLALA I DO TELEVIZE A HODLÁM TO ZVEŘEJNIT VE VŠECH MÉDIÍCH AŤ O TOM VÍ CELÝ SVĚT JAK DRŽÍ PENÍZE KOMEREČNÍ BANKA KLIENTŮM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. Jesti si budete chtít někdy učet zrušit, tak něco zažijete…Přišel jsem si tehny jako hadr..Všechno oddalovali, vše je nutné řešit na domácí pobočce u mě i jen s mým poradcem (nikdo jiný to prý udělat nemůže).. Tolik asi k tomu.. Poplatky a neutálé změny podmínek beru jako házení klacků pod nohy a spolehnutí se na to, že si klient nebude neustále vše kontrolovat.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   

Kalendář

Říjen 2018
P Ú S Č P S N
« Zář    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
© 2012 - 2013 Blog (Račice)
Kopírování obsahu je zakázáno!
All trademarks, logos and images remain the property of their respective owners.
Všechny obchodní značky, loga a obrázky zůstávají majetkem příslušných vlastníků.
Suffusion theme by Sayontan Sinha